Warna: Pogoda, ceny, plaże, zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Warna to jedno z trzech największych miast Bułgarii. Nazywane często morską stolicą kraju, może poszczycić się naprawdę bogatą historią.

W mieście widać pozostałości po dawnych czasach, jest tu także drugie co do wielkości bułgarskie lotnisko (sprawdź tanie loty do Bułgarii). Warna jest położona w północno-zachodniej części wybrzeża, nad Zatoką Warneńską.

To także największy port morski w Bułgarii oraz ważny ośrodek turystyczny. Wokół niej mieści się kilka znanych morskich kurortów, chętnie odwiedzanych latem przez turystów.

Warna
Warna

Kilka słów o historii Warny

Warna w starożytności nosiła nazwę Odessos, nadaną przez Greków. W dalszych latach przechodziła z rąk do rąk i była pod panowaniem kolejno: Rzymian, Słowian, Traków oraz Imperium Osmańskiego. Turkowie nie tylko zrobili z Warny twierdzę, ale i zapisali się na kartach polskiej historii uśmiercając naszego króla – Władysława III Warneńczyka, w jednej z bitw.

Zobacz z lotu ptaka jak wygląda Warna i jej atrakcje:

Udane wakacje w Warnie

To czym przyciąga Warna turystów to przede wszystkim zabytki historyczne, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca takie jak wspaniały nadmorski park, deptak z biesiadnymi ogródkami otwartymi do późnych godzin nocnych oraz jedyny w swoim rodzaju klimat tej miejscowości.

Wakacje all inclusive i last minute w Warnie
Promocje na wczasy i wakacje w Warnie
Porównaj ceny i oferty biur podróży:

W Warnie jest mniej tłumów, niż w pobliskich Złotych Piaskach, a na plażach jest spokojniej i co ważne jest więcej miejsca do rozłożenia własnego ręcznika.

To właśnie tu przyjeżdżają rodowici Bułgarzy by wypocząć.

Znajdziecie tu dużo fantastycznych knajp i restauracji z miłą obsługą i dobrym jedzeniem, do tego zazwyczaj tańszym, niż w Złotych Piaskach oraz hoteli położonych tuż nad samym morzem. Tu też zjecie podobno najlepszą banicę (tradycyjne bułgarskie ciasto) w całej Bułgarii.

W Warnie jest wszystko to, czego potrzeba na udanych wakacjach. Miasto tętni życiem, nawet po zmroku. Z kolei liczne wydarzenia kulturalne umilają pobyt na wczasach w Warnie.

Idąc dalej.

Wakacje w Warnie / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Warnie

Noclegi

Tanie noclegi w Warnie. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!
Wyszukiwarka lotów do Warny

Tanie loty

Tanie loty do Warny. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.
Opinie turystów o Warnie

Opinie turystów

Opinie o Warnie. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili tam swoje udane wakacje!

Noclegi w Warnie

W Warnie można znaleźć nocleg na każdą kieszeń, gdyż baza hotelowa jest tu mocno rozwinięta. Obiekty w większości są położone w centrum miejscowości, ale także nieco dalej na obrzeżach.

Oprócz hoteli o różnym standardzie, można tu wynająć także apartamenty lub cały dom wakacyjny. Na wyposażeniu w większości tych obiektów jest klimatyzacja, wifi, taras lub balkon, czasem także basen.

Na tego rodzaju prywatnej kwaterze jest także lodówka, pralka oraz telewizor, często także grill oraz własne miejsce do parkowania.

Większy apartament lub domek letniskowy to doskonała opcja dla paczki przyjaciół lub dużej rodziny. Co ciekawe w okolicy Warny znajdziemy nocleg także w agroturystyce, co może być ciekawe szczególnie dla rodzin z dziećmi. W miejscowości tej są także nieliczne kempingi, na których można się zatrzymać i rozbić swój namiot lub postawić przyczepę.

Ceny w Warnie

W większych miastach, takich jak Warna jest nieco taniej, niż w tak znanych i popularnych kurortach jak Złote Piaski, czy Słoneczny Brzeg. Tyczy się to zarówno cen produktów spożywczych, jedzenia w restauracji, jak i nawet kosztów transportu.

Ceny produktów spożywczych, napojów, alkoholu i papierosów w sklepach w Warnie

 1. chleb 0,84 lewa za bochenek
 2. ser 8 lewa za pół kg
 3. mleko 1,95 lewa za litr
 4. jajka 3,84 lewa za tuzin
 5. sałata 1,13 lewa za główkę
 6. pomidory 2,60 lewa za kg
 7. jabłka 1,97 lewa za kg
 8. pomarańcze 2,12 lewa za kg
 9. ryż 2,43 za kg
 10. wołowina 15 lewa za kg
 11. butelka wody 0,98 lewa za 1,5 litra
 12. cola 2,21 lewa za 2 litry
 13. piwo 1,32 lewa za pół litra
 14. wino lepszej jakości 11 lewa za butelkę
 15. papierosy 5,64 lewa za paczkę

Ceny jedzenia i obiadów w restauracjach w Warnie:

 1. zestaw w fastfoodzie 7 lewa
 2. sałatka 5 lewa
 3. grillowane mięso 7-8 lewa za 200gr
 4. przystawki od 2 lewa za 200gr
 5. danie z grillowanego mięsa z dodatkami 7-9 lewa za 450gr
 6. talerz owoców morza 10 lewa za 200gr
 7. deser 3-4 lewa
 8. drink w clubie 8 lewa
 9. cappuccino 2,84 lewa
 10. piwo 2,55 lewa za pół litra
 11. woda 1,06 lewa za 0,33l
 12. cola 1,73 lewa za 0,33l

Cena transportu w Warnie:

 1. bilet autobusowy 1 lewa
 2. taxi od 0,80-1 lewa za km
 3. benzyna 2,10 lewa za litr
Wakacje w Warnie
Wakacje w Warnie

Atrakcje turystyczne w Warnie

Warna to znane kąpielisko nad Morzem Czarnym. Przybywającym tu gościom oferuje szeroką i piaszczystą plażę, na której można grać w siatkówkę lub piłkę nożną, oczywiście w wersji plażowej. Wzdłuż niej rozmieszczone są także liczne lokale gastronomiczne, które zaspokoją głód oraz pragnienie, każdego wczasowicza.

Rzućcie jeszcze raz okiem na piękne piaszczyste plaże w Warnie, pogodę, zabytki oraz atrakcje, których w Warnie nie brakuje:

Chwilę wytchnienia można tu znaleźć w Parku Nadmorskim, który oddziela plażę od reszty miasta. Można po nim spacerować godzinami, kryją się tu także liczne atrakcje: delfinarium z pokazami tresury tych zwierząt, duże akwarium z podwodnym światem wprost z Morza Czarnego oraz zoo i terrarium, a także planetarium i obserwatorium im. Mikołaja Kopernika.

Idealne atrakcje dla najmłodszych.

W Parku Nadmorskim jest także umiejscowione Muzeum Marynarki Wojennej, z działami okrętowymi, łodzią torpedową oraz innymi eksponatami bułgarskiej floty morskiej. Część muzeum jest na wolnym powietrzu, część eksponatów można podziwiać w budynku.

Co ciekawe w Parku Nadmorskim jest także Aleja Kosmonautów, na której zasadził swoje drzewo i Gagarin i Tierieszkowa.

Wydarzenia kulturalne w Warnie

Warna to także miasto kultury i festiwali, które w większości odbywają się właśnie latem. Największym z nich i jednocześnie najstarszym jest Festiwal Warneńskie Lato, wówczas odbywają się tu rozmaite koncerty muzyczne, ale także występy operowe i baletowe na wolnym powietrzu w amfiteatrze. Imprezie towarzyszą także wystawy sztuki, filmów oraz występów teatrów dramatycznych.

Oprócz tego Warna oferuje także niezliczoną ilość barów, dyskotek i knajpek, zlokalizowanych głównie na deptaku, wzdłuż plaży w których można się bawić do białego rana. Miasto także posiada bogatą ofertę centrów SPA w których można się odprężyć.

Co zwiedzić w Warnie czyli zabytki, ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Największym zabytkiem w Warnie jest niewątpliwie Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. Nie sposób jej nie zauważyć, gdyż z daleka mienią się nad miastem jej złote kopuły.

Wybudowano ją na cześć wyzwolenia spod okupacji tureckiej.

Jest jedną z największych świątyń w Bułgarii. W środku można podziwiać ścianę pokrytą ikonami (ikonostas) oraz wspaniałe witraże i freski.

Warto też zobaczyć pozostałości po Termach Rzymskich, pochodzących z II wieku. Były to największe łaźnie na całym Półwyspie Bałkańskim, z nowoczesnym jak na tamten czas systemem ogrzewania.

Dla nas interesującym punktem na mapie Warny będzie także pomnik – mauzoleum króla Polski – Władysława Warneńczyka. Powstał on z przekształcenia (w 1935r) jednego z trackich kurhanów grobowych, na pamiątkę bitwy z 1444 roku, podczas której nasz monarcha stracił życie. Podobno jego ciała nigdy nie odnaleziono, dlatego wokół jego śmierci narosło wiele legend dotyczących tego, że Władysław przeżył bitwę i na przykład wyemigrował na Maderę. Inne źródła z kolei podają, że jego głowa była przechowywana na dworze tureckiego sułtana w garnku z miodem. Przydomek Warneńczyk (od miejsca gdzie zginął), została nadana mu dopiero w XIX wieku.

Fanagoria w Warnie

Ciekawym miejscem do zwiedzania jest także Fanagoria, czyli coś na podobieństwo naszego Biskupina. Została tu odtworzona starobułgarska osada – m. in domy, wieże bojowe i warsztaty rzemieślników. Organizowane są tu także pokazy w stylizowanych strojach – modlitwy, tańce i jazda konna.

Jezioro Warneńskie

Z kolei prawdziwym rajem dla wędkarzy i miłośników natury będzie wyprawa nad Jezioro Warneńskie. Jest ono połączone z Morzem Czarnym poprzez przekopany kanał w 1907 roku. Nad jego brzegiem wznosi się Wzgórze Genueńskie, gdzie w ruinach bazyliki odnaleziono trzy drogocenne sarkofagi. Z kolei na północnym brzegu Jeziora Warneńskiego znajduje się wiekowe cmentarzysko, z grobami sprzed 3000 lat.

Jakie jeszcze atrakcje kryje w sobie Warna?

Dla miłośników historii Warna będzie prawdziwym rajem. Można tu zajrzeć do Muzeum Archeologicznego z tysiącem eksponatów, w tym starodawnych wyrobów ze złota.

Bardzo chwalone jest także Retro Muzeum w Warnie. Powrót do czasów PRL-u jest tu gwarantowany. Poza starymi, odrestaurowanymi samochodami, wystawione są tu zabawki, sprzęt AGD, aparaty, rowery, a nawet pieniądze.

Można zajrzeć też do Muzeum Etnograficznego, gdzie zobaczymy codzienne przedmioty dawnych mieszkańców tych terenów lub dość nietypowe Muzeum Historii Medycyny mieszczące się w dawnym szpitalu, z eksponatami sięgającymi nawet X wieku (próba trepanacji czaszki).

Ewksinograd

Jeśli to wciąż będzie zbyt małą ilością atrakcji i zabytków, można udać się do Ewksinogradu – dawnej letniej rezydencji księcia bułgarskiego i innych arystokratów.

Pałac wybudowano w stylu osiemnastowiecznych zamków francuskich.

Otoczony jest pięknym parkiem, pełnym egzotycznych, specjalnie sprowadzanych drzew, wśród fontann, mostków i posągów. Znajduje się tu także ogród zimowy – szklarnia, z palmami i wieloma gatunkami kwiatów.

Drugim interesującym wypadem za miasto może być wycieczka do Kamiennego Lasu. Jest to rezerwat naturalnych formacji skalnych o kształcie kolumn, idealne miejsce do popołudniowych spacerów. Skały sięgają gdzieniegdzie nawet 10 metrów wysokości, a całe otoczenie sprawia wrażenie pustyni.

Pamiątki z Warny czyli co kupić i przywieść do Polski

W Warnie, tak jak w większości dużych miast mamy centra handlowe. Jednak po pamiątki warto się udać do lokalnych wytwórców. Z Warny można przywieźć ręcznie haftowane serwety lub obrusy. Warto nabyć butelkę lokalnego wina, z którego Bułgaria słynie. Na bazarze można nabyć skórzane wyroby, miejscową ceramikę, a także płyty z muzyką ludową. Na stoiskach są też kolorowe matrioszki, drewniane szkatułki oraz inne typowe pamiątki z Warną w tle.

Jak dotrzeć do Warny? Własnym samochodem czy samolotem?

W Warnie jest drugie co do wielkości lotnisko w Bułgarii, więc najprościej i najszybciej tu po prostu dolecieć.

Zobacz gdzie znajduje się lotnisko w Warnie i jak do niego dojechać:

Inną opcją jest jazda własnym samochodem, która przykładowo może wyglądać następująco: Warszawa – Lublin – Lwów – Suchawa – Baccu – Slobozia – Fetesti – Cernavoda – Konstanca – Magalia – Durankulak – Warna

Trzeba tylko zaznaczyć, że przejazd przez Rumunię wiąże się z pokonywaniem gorszej jakości dróg, za to trasa z Konstancy do Warny jest bardzo malownicza.

Najlepiej też nie jeździć nocą po Rumunii.

Jeśli nie jesteśmy na to gotowi, lepszą drogą będzie ta prowadząca płatnymi autostradami przez Serbię.

Warna pogoda i plaże
Warna pogoda i plaże

Pogoda w Warnie

Ze średnich temperatur wynika, że najprzyjemniejsze miesiące do odwiedzenia Warny to czerwiec, lipiec i sierpień. Wówczas termometry wskazują ponad 24 stopnie w ciągu dnia, a temperatura wody w lipcu i sierpniu jest nagrzana do 23-24 stopni.

Wtedy również liczba godzin słonecznych wynosi okrągłe 10.

W maju i wrześniu w Warnie może być również przyjemnie, bo termometry wskazują około 20 stopni, jednak woda w morzu może być zbyt chłodna do kąpieli (19-20stp). Jeśli chodzi o opady to nie ma co się martwić – najwięcej deszczu pojawia się tu wiosną oraz zimą.

Jak widać pogoda w Warnie rozpieszcza turystów : )

Mapa Warny

Dla lepszego zlokalizowania atrakcji, ciekawych miejsc i zabytków w Warnie przedstawiamy aktualną mapę tego miasta:

Jeśli spędziliście udane wczasy i wakacje w Warnie to pamiętajcie aby dodać swoje opinie o Warnie. Każda opinia jest dla nas ważna ponieważ pomaga lepiej zrozumieć dane miejsce a przez to oszczędza nam wszystkim kłopotów i rozczarowań.

Dlatego zachęcamy też do odwiedzenia oficjalnej strony miasta Warna gdzie znajdziecie także dodatkowe i praktyczne informacje.

1 thought on “Warna: Pogoda, ceny, plaże, zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca”

Leave a Comment