Wakacje w Bułgarii > Opinie turystów

Opinie innych podróżników o wakacjach w Bułgarii są nieocenioną pomocą, zwłaszcza kiedy wybieramy się w nowe miejsce na wakacyjny urlop. Dotyczy to zarówno noclegów, restauracji i barów oraz atrakcji dla turystów, zabytków, pogody, plaż, jak i samego kraju oraz miejsca w którym zamierzamy się zaczepić.

Nic tak nie poprawi naszego wyobrażenia o zagranicznych wakacjach, jak relacje i opinie innych osób, które już tam były.

Z tego też powodu zebraliśmy opinie o wakacjach w Bułgarii, by osoby planujące tam swój urlop miały szerszy obraz tego kraju. Bez względu czy będą to Złote Piaski, Burgas, Słoneczny Brzeg czy Primorsko, pomoże to wielu podróżnikom lepiej zaplanować i przygotować swój wyjazd.

Zacznijmy więc recenzję Bułgarii z punktu widzenia turysty.

Wakacje w Bułgarii Opinie turystów
Wczasy i wakacje w Bułgarii Opinie turystów o wycieczkach do tego kraju.

Opinie o miastach w Bułgarii

Pierwszym podstawowym wyborem jest miejsce naszych wakacji. Musimy zdecydować czy wybieramy duży turystyczny ośrodek typu Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski, czy nieco mniejszą i odrobinę mniej popularną miejscówkę taką jak Pomorie, Primorsko, czy Sozopol.

Opinie turystów o Bułgarii
Promocje na wczasy i wakacje w Bułgarii
Porównaj ceny i oferty biur podróży:

Dużym zainteresowaniem cieszą się także duże miasta Bułgarii położone nad Morzem Czarnym, takie jak Warna czy Burgas. Nasi Rodacy równie chętnie udają się do Nesebyru, Albeny, czy spokojnego Bałcziku.

Wszystko zależy od tego czego oczekujemy na naszym urlopie.

Jedni chcą niekończących się atrakcji turystycznych i rozrywek, więc pojadą do Złotych Piasków, inni cenią raczej spokój i leniwą atmosferę takich miejscówek jak Bałczik. A odwieczny dylemat co wybrać czy Słoneczny Brzeg, czy Złote Piaski można rozwiązać, w ten sposób, iż ta druga miejscówka jest jednak bardziej spokojna, zielona i idealna dla rodzin z dziećmi.

Opinie o poszczególnych miastach w Bułgarii i własnych odczuciach na ich temat, można dodawać poniżej w komentarzach.

Opinie o noclegach w Bułgarii
Opinie o noclegach w Bułgarii / Apartamenty, kwatery prywatne, kempngi i hotele

Opinie o hotelach, apartamentach i hostelach w Bułgarii

Jeśli chodzi o noclegi w Bułgarii to są dwa tory, albo turyści trafiają do zupełnie nowych lub ledwo co odnowionych obiektów, które swoim wyglądem i wyposażeniem nie ustępują tym spotykanym w innych częściach Europy. Drudzy natomiast kwaterują się do hoteli pamiętających jeszcze czasy PRL-u, kiedy to zagraniczny wyjazd był swego rodzaju nobilitacją.

Wakacje w Bułgarii / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Bułgarii opinie

Noclegi

Tanie noclegi w Bułgarii. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!
Wyszukiwarka lotów do Bułgarii opinie

Tanie loty

Tanie loty do Bułgarii. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.
Opinie turystów o Bułgarii

Opinie turystów

Opinie o Bułgarii. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili tam swoje udane wakacje!

Wówczas ich opinia jest jednoznaczna i druzgocząca – brud, grzyb i karaluchy.

Wszystko zależy, który konkretnie obiekt wybierzemy. Stąd też zachęcamy do dzielenia się opiniami o hotelach, apartamentach, kwaterach prywatnych i innych noclegowniach w których spędziliście swoje wakacje.

W Bułgarii nie brakuje już nowoczesnych miejsc noclegowych, z drugiej strony nadal można trafić do budynków-koszmarków pamiętających zamierzchłe czasy.

Do tego trzeba także pamiętać, że wybrzeże Morza Czarnego to trochę niekończący się plac budowy, ale też nadal można natrafić na porzucone, niszczejące pustostany. Budynki stawia się tu bardzo blisko siebie, więc harmider panuje prawie non stop. To nie egipskie olbrzymie molochy hotelowe z ogromnym terenem wokół do wypoczynku i rekreacji, odpowiednio oddalone od siebie.

Bałagan architektoniczny i nieco kiczowaty styl budownictwa jest domeną większości miast w Bułgarii. By tego uniknąć trzeba udać się do mniejszych, bardziej kameralnych miejscowości, gdzie nocleg można znaleźć u gospodarzy lub prywatnych właścicieli kwater.

Opinie o tym co i gdzie zjeść w Bułgarii

Bułgarska kuchnia jest całkiem smaczna. W końcu to kolejna odnoga bałkańskich smaków. Jednak nie wszystkim musi przypaść do gustu.

Dominują w niej potrawy mięsne, ale nie brakuje też dań przygotowywanych ze świeżych warzyw. Kuchnia w Bułgarii jest całkiem podobna do tej znanej z Grecji, czy też krajów Bliskiego Wschodu.

Znajdziemy tu zawiesiste gulasze, pożywne zupy oraz potrawy z grilla. Często wykorzystuje się nabiał w postaci twardych serów lub jogurtu naturalnego i nie żałuje się aromatycznych, pikantnych przypraw.

Oponie o alkoholach z Bułgarii

Miłośnicy procentów również będą usatysfakcjonowani, wszak na ziemi bułgarskiej produkuje się znane wina oraz inne wyroby alkoholowe.

Jednak jak wszędzie na świecie, nie w każdej knajpie zjecie równie smacznie i niedrogo. Dlatego też zachęcamy do dzielenia się sprawdzonymi jadłodajniami, gdzie można zjeść dobrze i do syta, nie wydając miliona monet.

Skoro jesteśmy już przy pieniądzach…

Opinie o cenach w Bułgarii
Opinie o cenach w Bułgarii / Restauracje, bary, sklepy: Jedzenie, picie, alkohol, prezenty i papierosy.

Opinie o cenach w Bułgarii

Odnośnie cen w Bułgarii to panuje ogólna opinia, że nie jest to drogi kraj. Może nie jest tu tak tanio, jak było jeszcze kilka lat temu, ale w porównaniu do krajów chociażby ościennych jest zdecydowanie taniej.

Wszystko też zależy do jakich cen porównujemy te bułgarskie.

Bo nasze bałtyckie wybrzeże co roku pokazuje nam, że zdecydowanie dogoniliśmy Europę. Przynajmniej pod względem wysokich cen 😉

Drugim aspektem jest fakt, że ceny się zmieniają.

Ich sezonowość jest szczególnie uwidoczniona latem, kiedy nad Morze Czarne przybywają tłumy turystów spragnionych wypoczynku. Wówczas w samych kurortach robi się drożej, a im bliżej plaży tym odnotowujemy coraz większy wzrost cen.

Można jednak nieco zaoszczędzić i przyjechać do Bułgarii przed lub po sezonie, tylko wówczas nie ma gwarancji słonecznej pogody. Zupełnie inaczej ma się sytuacja bardziej w głębi tego kraju. Jest zdecydowanie taniej i bardziej swojsko, tylko że infrastruktura turystyczna nie jest tam na najwyższym poziomie.

Ogólnie rzec ujmując można przyjąć, że ceny w Bułgarii będą bardzo podobne do naszych w kraju. Wówczas mniej więcej możemy określić, ile pieniędzy warto ze sobą zabrać. Jeśli macie inne odczucia lub dysponujecie aktualnymi cenami jedzenia, usług, atrakcji czy wycieczek, chętnie o tym poczytamy.

Opinie o transporcie w Bułgarii
Opinie o transporcie i komunikacji miejskiej w Bułgarii / Autobusy, pociągi i samoloty.

Opinie o środkach transportu miejskiego i krajowego w Bułgarii

Najpopularniejszymi środkami transportu, by dotrzeć do Bułgarii jest samolot (sprawdź połączenia lotnicze do Bułgarii) oraz własne auto. Pierwszy ma tę zaletę, że w ciągu 3 godzin jesteśmy już na miejscu. Lotniska mamy w Warnie albo w Burgas, skąd dotrzemy w każdy zakątek wybrzeża czarnomorskiego.

Jazda samochodem do Bułgarii ma także sporą grupę entuzjastów, jednak trzeba się liczyć z niezbyt dobrymi drogami w Bułgarii. Opinie są takie, że bułgarskie drogi to dziura na dziurze, jednak oczywiście możecie sami podzielić się własnymi doświadczeniami.

Jeśli chodzi o pociągi to ich sieć jest całkiem dobrze rozwinięta, i choć nie jest to zdecydowanie najszybszy środek transportu w Bułgarii, jednak dociera na wyznaczone miejsce. Główną zaletą pociągów jest to, że ceny biletów nie są wygórowane.

Jeśli więc nie zależy Wam na czasie, to można wybrać właśnie koleje, jako środek do przemieszczania się po Bułgarii.

Ważne: Jeśli temat wakacji w Bułgarii jest dla Ciebie istotny to koniecznie zerknij także pod adres lasti.pl gdzie w portalu turystycznym znajdziesz inne ciekawe i niezbędne informacje.

Trochę szybciej za to dotrzemy do poszczególnych miast wybierając autokar. Patrząc na ilość połączeń jest jeszcze lepiej, niż w przypadku kolei. Trzeba tylko przyjąć poprawkę na stan bułgarskich dróg i przygotować się, że nie będzie to najwygodniejsza podróż życia.

Opinie o atrakcjach i zabytkach w Bułgarii
Opinie o atrakcjach turystycznych, zabytkach, aquaparkach i ciekawych miejscach w Bułgarii

Opinie o zabytkach, muzeach i atrakcjach w Bułgarii

Powszechna opinia o zabytkach w Bułgarii jest taka, że ich nie ma. Nie ma co zwiedzać, można tylko leżeć przy basenie lub nad morzem i jeść.

No nie do końca tak jest, chociaż Bułgaria zdecydowanie nie jest bastionem zabytków, to coś tam można zobaczyć.

Pierwszym przykładem z brzegu jest stare miasto w Nesebryrze, niby nic osobliwego, ale swój urok posiada.

W Bułgarii są też inne atrakcje dla turystów: muzea, monastyry czy cerkwie.

Nie brakuje tu typowo wakacyjnych rozrywek takich jak wesołe miasteczka czy wodne parki.

Ziemie te są oczywiście także atrakcyjne pod względem przyrodniczym, gdzie należy wspomnieć chociażby o czarnomorskich plażach, rezerwacie przyrody Ropotamo, czy terenach górskich w Bałkanach.

Jeśli jednak coś szczególnie przypadło Wam do gustu lub wprost przeciwnie – nie warto tracić na daną atrakcję swojego wolnego czasu, to śmiało piszcie. Rodacy chętnie poczytają w co nie warto inwestować sił i pieniędzy.

Opinie o last minute i all inclusive w Bułgarii
Opinie o wycieczkach last minute i all inclusive do Bułgarii

Opinie o wycieczkach all inclusive, first i last minute do Bułgarii

Jeszcze kilka lat temu panowała opinia, iż kompletnie nie opłaca się zakup tak ukochanych przez naszych krajan wycieczek typu all inclusive w Bułgarii.

Wpływ na to miały posiłki serwowane w ramach tej opcji.

Było mało jedzenia, bez specjalnego wyboru i do tego niezbyt smacznie. Dlatego większość naszych Rodaków żywiła się i tak dodatkowo na mieście. Podobno teraz sytuacja się nieco poprawiła, ale wiadomo, że to jednak zależy od danego obiektu, a przede wszystkim jego zarządcy. W tylu krajach opcja all in sprawdza się znakomicie i zarówno turyści, jak i właściciele kompleksów hotelowych są zadowoleni, to dlaczego miałoby być inaczej w Bułgarii. Spokojnie z czasem wszystkiego się nauczą ; )

Jednak teraz pozostaje czytanie opinii innych podróżników i turystów, którzy byli na miejscu i korzystali z opcji all inclusive, a decyzja i tak niezmiennie jest w naszych rękach.

Jeśli jednak jest mowa o ofertach last minute i first minute do Bułgarii, to tak jak w przypadku innych państw – jeśli jedziemy dużą grupą, mamy wolne tylko określone dni i zależy nam na konkretnym obiekcie noclegowym – wybieramy first minute.

Wówczas oferta jest pełna, do wyboru mamy wszystkie terminy i wszystkie opcje pokojów hotelowych. Rezerwujemy, płacimy mniej i spokojnie czekamy na wakacje w Bułgarii.

Jeśli jednak jesteśmy bardzo elastyczni, możemy wyjechać na urlop właściwie w każdym momencie, jedziemy we dwójkę lub samemu – warto poczekać do samego końca i wyłowić świetną okazję last minute na wakacje w Bułgarii.

Opinie o biurach podróży organizujących wakacje w Bułgarii

Last but not least – organizatorzy naszych wakacji. Z kim warto jechać na swój urlop w Bułgarii? Na rynku mamy tylko kilka największych tour operatorów plus ileś dziesiąt małych biur podróży, rozsypanych po całej Polsce.

To od nas zależy, któremu z nich zaufamy, bo wcale nie jest powiedziane, że z małym biurem podróży nasz urlop będzie gorszy.

Warto podzielić się swoimi doświadczeniami i opiniami, bo jak powszechnie wiadomo, że zadowolony Polak nie wchodzi do internetu i nie pisze pochwalnych peanów. Za to ten niezadowolony obskoczy wszystkie fora oraz inne kanały serwisów społecznościowych, by podzielić się swoim rozczarowaniem. Może to, ale wcale nie musi, zniechęcić do konkretnych organizatorów. Ważne by dzielić się swoimi spostrzeżeniami i opiniami oraz zwracać uwagę na różne aspekty organizacji wczasów w Bułgarii.

Opinie o plażach i pogodzie w Bułgarii
Opinie o piaszczystych plażach i pogodzie w Bułgarii

Podziel się swoją opinią o wakacjach i wczasach w Bułgarii

Na koniec jeszcze raz zachęcamy do wyrażenia swojej opinii dotyczącej wyjazdów do Bułgarii. Choć w kilku słowach opowiedzieć o wakacjach spędzonych nad Morzem Czarnym lub w jakiejkolwiek innej części tego kraju. Tak by wszyscy tu zaglądający mogli ustrzec się lub wprost przeciwnie – mogli skorzystać z atrakcji jakie czekają na nich w Bułgarii.

7 thoughts on “Wakacje w Bułgarii > Opinie turystów”

 1. Hmm… dobrze wiedzieć, że all inclusive w Bułgarii nie oznacza tego samego, co np. w Egipcie. 😛 A już się chciałam skusić! Dzięki za tą opinie – chyba, że ktoś tu może znalazł miejsce, gdzie jednak warto wykupić tą opcję? Prawdę mówiąc, w wakacjach jedną z moich ulubionych rzeczy jest fakt, że nie trzeba gotować i zastanawiać się, co zjeść na obiad. 😉 Dlatego będę wdzięczna za opinie o jakimś dobrym hotelu w Bułgarii (miejsce nie gra roli!),w który all inclusive jest warte swojej ceny.

  Odpowiedz
  • Nie wykupuj all. Za duże pieniądze będziesz musiała jeść rozmaite świństwa, bez możliwości wyboru. Tylko w najdroższych hotelach jest lepiej. Ale to już poziom cen francuskich i hiszpańskich, gdzie nie ma powszechnego brudu tandety.

   Odpowiedz
 2. Złote piaski, rewelacja. Byłam z chłopakiem już dwa razy i nie zamierzamy zmieniać kierunku wakacji. Relax, zabawa i to całkiem tanio. Hotel rewelacja, ludzie mili, czego więcej chcieć.

  Odpowiedz
 3. Jestem w Bułgarii. Po odwiedzeniu prawie wszystkich europejskich krajów jestem zdziwiony tutejszym brudem, niedbałością, bylejakością na każdym kroku, niesympatyczną obsługą, wysokimi cenami owoców (za to alkohol tani!), totalnym syfem na plażach gdzie piasku jest chyba mniej niż petów i plastiku, oraz faktem że większość Bułgarów nie rozumie nawet najprostszych zwrotów po angielsku. I oni są w EU? Jakim cudem? To przecież jakaś sowiecka republika!

  Odpowiedz
  • Mieszkam tutaj od ponad 5 lat. Jest gorzej, niż piszesz. Beznadziejny poziom usług – motoryzacyjnych, remontowych, porządkowych. Bułgarzy nie znają pojęcia termin i jakość. Bandytyzm na drogach. Urzędnicy nie przestrzegają żadnych terminów i z reguły nie mają pojęcia o powierzonych sprawach. Fatalna jakość mebli, sprzętu AGD i elektroniki. Podobnie z wieloma art spożywczymi. Poziom cen już nie wiele niższy niż w Polsce.
   Piękny i interesujący kraj, zamieniony w śmietnik przez ludność chełpiaca się tradycjami starożytnych Greków i wojowników będących niegdyś postrachem balkanow. Można tu żyć jako tako ale z dużymi pieniędzmi, w elitarnych osiedlach, zarządzanych przez obcokrajowców. Mieszkam w takim, ale personel irlandzki zastępują Bułgarzy i kwitnący kompleks zamienia się w zaniedbane blokowisko.

   Odpowiedz
 4. Ludzie!!! Co za kraj!!! ZZZZDEEEECYYYYDOWAAANIE z daleka !!!! Nie przyjeżdżajcie !!! Tylko zostaje wkur…mnie… Ceny ? Hahahaha szczena opada! W macu za burgera (bez zestawu ) zapłaciłem (dziś) ile?! Zgadujcie do 2030tego… 12.70 leva, razy 2.2 zł …
  Aha! Żeby to jescze miało zalążek Grecji … Gówno PRL (brl) raczej 😉 i nic więcej … ODRADZAM !!!

  Odpowiedz

Leave a Comment