Sozopol: Pogoda, plaże, zabytki i atrakcje turystyczne

Sozopol to znany kurort nad Morzem Czarnym, nazywany kulturalną stolicą riwiery bułgarskiej. To najstarsze nadmorskie miasto w Bułgarii, którego historia sięga czasów nawet sprzed epoki brązu.

Mimo iż w ostatnich latach ośrodek ten mocno rozwinął swoją wakacyjną bazę turystyczną, to nadal można tu znaleźć miejsca, gdzie jest cicho i klimatycznie.

Sozopol był to swego czasu prężnie działający nadmorski port, który był także ważnym ośrodkiem handlowym.

Jego nazwa zmieniała się wraz z biegiem czasu.

Początkowo nosił on nazwę Antheia, potem Grecy nadali mu miano Apollonii (od stojącego tu u bram miasta – posągu boga Apollo), następnie Apollonii Pontica, a od V wieku obowiązywała nazwa Sozopolis. W rękach Państwa Osmańskiego nazywał się Sizebol, by wracając w bułgarskie granice przyjąć nazwę Sozopolu – które oznacza miasto zbawienia.

Wakacje all inclusive i last minute w Sozopolu
Promocje na wczasy i wakacje w Sozopolu
Porównaj ceny i oferty biur podróży:

Położenie Sozopolu

Sozopol jest oddalony od Burgas o około 30 km, a od tak popularnego Słonecznego Brzegu dzieli go odległość ponad 70 km.

Jednak to właśnie tu przyjeżdżają rodowici Bułgarzy, by odpocząć.

Wakacje w Sozopolu
Wakacje w Sozopolu

Wakacje i urlop w Sozopolu

Sozopol to idealne miejsce na wakacje, dla tych którzy chcą zaznać spokoju i urlopowego relaksu. Nawet w szczycie sezonu, nie jest tu tak tłoczno.

Dla Bułgarów Słoneczny Brzeg i Złote Piaski to sztuczny wytwór komercji. Dla nich prawdziwy klimat nadmorskiej miejscowości panuje właśnie w Sozopolu.

I coś w tym jest, bo spacerując wśród wąskich, brukowanych uliczek, które otaczają stare domy, pamiętające zamierzchłe czasy, można poczuć się jak w innej epoce.

To ulubione miejsce artystycznej bohemy, gdzie każdy zakątek starego miasta jest godny uwiecznienia na fotografii, bądź na płótnie. Życie toczy się tu swoim powolnym tempem, bez względu na ruch turystyczny.

Kurort ten konkuruje z pobliskim nadmorskim miastem Nesebyr, warto więc wiedzieć, że w Sozopolu wczasy w ogólnym rozrachunku wyniosą nas trochę taniej. Dotyczy to nie tylko noclegów, ale i jedzenia oraz pamiątek.

Noclegi w Sozopolu: Hotele, apartamenty i kwatery

Sozopol dzieli się na dwie części: północną która obejmuje całe stare miasto, wraz z zabytkowymi kamienno-drewnianymi domami, mnóstwem restauracji, knajp, stoisk z pamiątkami i lokalnymi przetworami oraz część południową, stosunkowo nowo powstałą wraz z hotelami i pozostałą bazą noclegową oraz piaszczystymi plażami.

Wakacje w Sozopolu / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Sozopolu

Noclegi

Tanie noclegi w Sozopolu. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!
Wyszukiwarka lotów do Sozopolu

Tanie loty

Tanie loty do Sozopolu. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.
Opinie turystów o Sozopolu

Opinie turystów

Opinie o Sozopolu. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili tam swoje udane wakacje!

Można tu znaleźć zakwaterowanie przeważnie w trzy i czterogwiazdkowych obiektach hotelowych, ale także jest możliwość wynajęcia apartamentu, czy pokoju na kwaterze prywatnej.

Dla większych grup korzystniejszą ofertą może okazać się wynajem całego domu wakacyjnego lub willi. Większość obiektów ma do dyspozycji basen, klimatyzację oraz wifi.

W okolicach Sozopolu jest też kilka kempingów i to z całkiem przyzwoitymi warunkami, co w Bułgarii nie jest takie często spotykane.

Ceny w Sozopolu
Ceny w Sozopolu

Ceny w Sozpolu

Sozopol to zdecydowanie mniejszy i mniej znany kurort chociażby od Złotych Piasków czy Słonecznego Brzegu. Z tego powodu z założenia, powinno być tu trochę taniej. Jeśli chodzi o kwatery, ale także jedzenie na mieście i pamiątki z podróży.

Ceny produktów spożywczych, alkoholu i tytoniu w sklepach w Sozopolu kształtują się na następującym poziomie:

 1. mleko 1.50 lewa za litr
 2. jajka 2 lewa za tuzin
 3. chleb 0,60 lewa za bochen
 4. ser od 5 lewa za kg
 5. banany 1,90 lewa za kg
 6. ziemniaki 0,70 lewa za kg
 7. ryż 1,60 lewa za kg
 8. woda 1,5l 0,70 lewa
 9. piwo 1 lewa za pół litra
 10. wino 6 lewa za butelkę
 11. papierosy 5 lewa za paczkę
Noclegi w Sozopolu
Noclegi w Sozopolu

Ceny jedzenia, picia i alkoholu w knajpach i obiadów w restauracjach:

 1. duża banica (rodzaj ciasta/drożdżówki) 1,50-2 lewa za sztukę
 2. słodka bułka 0,50 stotinek
 3. kawa z automatu 0,50 stotinek
 4. średni kebab 4 lewa
 5. frytki 3 lewa za porcje
 6. zupa ok. 2,20 lewa za porcje
 7. trzydaniowy posiłek w taniej knajpie (zupa, główne danie i deser) 7 lewa
 8. kawa cappuccino od 1 lewa
 9. mała woda 1,10 lewa
 10. piwo 1,30 za pół litra
 11. drinki 7-10 lewa

Pozostałe aktualne ceny w Sozopolu:

 • leżak na plaży 7 lewa na dzień
 • parasol plażowy 7 lewa na dzień
 • toaleta publiczna 1-2 lewa
 • parking strzeżony 2 lewa za godzinę
 • rejs statkiem (ok. godziny) 10 lewa
 • bilet do muzeum archeologicznego 7 lewa
 • bilet do muzeum etnograficznego 4 lewa
 • nocleg od 20 lewa w sezonie
Atrakcje turystyczne w Sozopolu
Atrakcje turystyczne w Sozopolu

Atrakcje turystyczne w Sozopolu. Zabytki i zwiedzanie atrakcji.

Miasteczko ma swój urok i niezaprzeczalny klimat. Całe wieki historii, odbiły się tu szczególnie w starej części Sozopolu. Jednak tym co najbardziej przyciąga turystów do tego kurortu jest powolne tempo toczącego się tutaj życia oraz piaszczyste plaże.

Piaszczyste plaże w Sozopolu

W Sozopolu są dwie plaże, główna jest umiejscowiona między starą a nową częścią miasta. Druga zlokalizowana jest już w hotelowej części Sozopolu i nosi nazwę Harmani. Obie są zagospodarowane i można wypożyczyć na nich leżaki z parasolami albo samemu rozłożyć swój ręcznik.

Plaże w Sozopolu
Plaże w Sozopolu

W okolicy jest także mniej uczęszczana plaża – Golden fish – spokojna, z płytkim wejściem do morza, ale płatna.

W mieście działa szkoła nurkowa oraz klub windsurfingu, można tu także wypożyczyć pływający sprzęt – m. in rowerek wodny, motorówkę czy spróbować jazdy na nartach wodnych. Najmłodsi na pewno ucieszą się z wizyty w miejscowym wodnym parku – Aquapark Neptun.

Trzeba też pamiętać, że Sozopol to kulturalna stolica wybrzeża i odbywa się tu corocznie Apollonia Arts Festival. W jego czasie można tu obejrzeć spektakle i koncerty na świeżym powietrzu oraz pokazy filmów. Wówczas także można podziwiać wystawy dzieł bułgarskich malarzy i fotografów oraz uczestniczyć w literackich wieczorkach poetów i pisarzy.

Co warto zwiedzić i zobaczyć w Sozopolu?

W obrębie starej części miasta godne podziwiania są na pewno stare domy (drewniane z kamiennym podpiwniczeniem) z XVIII i XIX wieku, których zachowało się tu około 180.

Z budowli sakralnych godna odwiedzenia jest cerkiew św. Bogurodzicy, która jest doskonałym przykładem na to jak ominięto dawne prawo o budowie kościołów niższych, niż jeździec na koniu. W środku można podziwiać przepiękne ikony malowane na drewnie.

W mieście znajduje się również kaplica św. Niedzieli oraz kaplica św. Zosima, a także cerkiew św. Jerzego i najmłodsza cerkiew św. Cyryla i Metodego, w której złożone zostały relikwie Jana Chrzciciela.

Muzea w Sozopolu

Jeśli chodzi o muzea to godne zwiedzenia jest na pewno Muzeum Archeologiczne ze zbiorem eksponatów z czasów trackich i greckich (ceramika, monety, kotwice wydobyte z morza) oraz Muzeum Etnograficzne gdzie zobaczymy wystawę strojów oraz rzemiosła, ludów tutaj zamieszkujących z XIX wieku i z początku XX wieku.

Jeśli chodzi o najbliższą okolicę to warto wybrać się w rejs na pobliską wyspę św. Jana (Sweti Iwan). Jest ona w całości rezerwatem przyrody, gdzie można zobaczyć ruiny X-wiecznego klasztoru oraz latarnię morską z 1884 roku. Zamieszkuje ją ponad siedemdziesiąt gatunków ptactwa, ale także rzadka odmiana gatunku fokowatych – mniszka śródziemnomorska. Obok niej jest mniejsza wyspa św. Piotra, nazywana ptasią wyspą.

Warto też zajrzeć do pobliskiego Rezerwatu Ropotamo położonego 17 kilometrów na południe od Sozopola. Można tu pobyć w otoczeniu dzikiej przyrody – mokradeł, trzęsawisk oraz formacji skalnych, gdzie organizowane są rejsy łodzią po rzece dla turystów.

Pamiątki z Sozopola czyli co warto kupić

W Sozopolu jak wszędzie, jeśli chodzi o pamiątki to króluje chińska tandeta. To czym warto się zainteresować to na pewno własnoręcznie robione koronki przez starsze bułgarskie kobiety oraz przetwory z płatków róży czy fig.

Warto także zapoznać się z lokalnymi trunkami alkoholowymi: rakiją w różnych smakach oraz bułgarskim winem (białe, różowe, czerwone).

Nie można także opuścić Sozopolu bez choćby jednego produktu kosmetycznego opartego na olejku różanym. Fajną pamiątką będzie także obrazek starych domów, wypalany na kawałku drewna, do dostania w bocznej uliczce starej części miasta.

Jak dojechać do Sozopola?

Najprościej dotrzeć do Sozopolu lądując w Burgas, gdzie znajduje się najbliższe lotnisko. Potem wystarczy wsiąść w linię autobusową bezpośrednio połączoną z tym kurortem. Można dojechać tu także własnym autem. Najlepszą i najszybszą drogą jest trasa przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię. Trochę dłuższa prowadzi przez Rumunię, ponieważ drogi są tam w gorszym stanie.

Pogoda w Sozopolu
Pogoda w Sozopolu

Długoterminowa pogoda w Sozopolu

Sezon lata w Sozopolu trwa od czerwca do września, przy czym ten ostatni miesiąc w pełni jest uzależniony od pogody. We wrześniu jest jeszcze oczywiście ciepło i woda w morzu jest nagrzana, ale mogą już wystąpić deszczowe dni i część kramików oraz jadłodajni może się powoli zamykać.

Za to gwarancją udanej długoterminowej pogody w Sozopolu będzie na pewno czerwiec, lipiec i sierpień. Temperatura w Sozopolu w ciągu dnia wówczas przekracza 25 stopni, a w lipcu sięga nawet 30. Liczba godzin słonecznych w ciągu doby wynosi od 9 do 11. Morze natomiast nagrzewa się średnio do ponad 20 stopni, a w sierpniu nawet do 25.

Opinie o wakacjach w Sozopolu

Czekamy na Wasze opinie dotyczące spędzonych wakacji w Sozopolu. Każdy komentarz i opinie przy tak dalekich wakacyjnych wojażach będzie cenny i pozwoli ominąć zbędę kłopoty.

Zajrzyj też na tą stronę www i dowiedz się więcej o Sozopolu.

1 thought on “Sozopol: Pogoda, plaże, zabytki i atrakcje turystyczne”

 1. Świetnie miejsce na odpoczynek dla młodych,rodzin i starszych.
  Szczególnie polecam luksusowy olbrzymi kompleks hotelowy Santa Marina Sozopol.

  Odpowiedz

Leave a Comment