Lewa, waluta Bułgarii

Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lew (1BGN). Używa się jej od 1881 roku. Jeden lew dzieli się na sto stotinek (1BGN=100 stotinek).

Jeśli chodzi o banknoty to w Bułgarii są one emitowane w nominałach: 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewa, a monety są wybite o wartościach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinki.

Jest również moneta o wartości 1 lewa.

Tekst na banknotach i monetach jest pisany cyrlicą, jednak ich wartość liczbowa jest normalnie widoczna.

Aktualny kurs bułarskiego lewa (BGN)

[vc_row][vc_column][td_block_exchange exchange_key=”eba70d969a7b76784531cdb09b47dd00″ e_base_currency=”bgn” tdc_css=”eyJhbGwiOnsid2lkdGgiOiI2OTAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19″ custom_title=”Aktualny kurs wymiany bułgarskiego lewa w stosunku do złotego i innych walut” e_custom_rates=”pln,usd,gbp,eur”][/vc_column][/vc_row]

Kurs lewa w stosunku do naszej waluty obecnie wynosi 1 BGN=2,19 złotego. Co ciekawe kurs bułgarskiego lewa jest niezmienny w stosunku do unijnej waluty euro, czyli jest z nim sztywno powiązany i wynosi 1 euro=1.95583 BGN. Zostało to odgórnie narzucone przez państwo, by ograniczyć walutowe przekręty. Po drugie Bułgaria dąży do przyjęcia euro w swoim kraju, jako oficjalnego środka płatniczego. W poprzednich latach ten sam motyw działał z wykorzystaniem niemieckiej marki.

Waluta w Bułgarii
Promocje na wczasy i wakacje w Bułgarii
Porównaj ceny i oferty biur podróży:

Jaką walutę zabrać na wakacje do Bułgarii?

Po pierwsze może być problem z kupnem lewa u nas w kraju, szczególnie jeśli chcemy to zrobić poza sezonem wyjazdowym. Po drugie ze względu na ustalony i niezmienny kurs euro w stosunku do bułgarskiej waluty, opłaca się zabrać na wakacje właśnie unijną walutę.

Potem na miejscu wymienimy potrzebne nam pieniądze.

Co ważne!

O ile czasem ceny w Bułgarii są podane w euro, o tyle sprzedawca zobowiązany prawem, musi przyjąć płatność w lewach czy to za pamiątki z Bułgarii czy inne towary.

Ale z przestrzeganiem tej zasady różnie bywa, jednak trzeba się wówczas liczyć z tym, że kurs będzie zaokrąglony na korzyść sprzedającego.

W Bułgarii bez problemu wymienimy także dolary amerykańskie czy brytyjskie funty.

Jednak przy wymianie należy bardzo uważać, chyba że zrobimy to w banku. Wówczas musimy pamiętać jedynie o tym, by zabrać ze sobą dokument tożsamości. Banki w Bułgarii są czynne mniej więcej od rana 8-9, do 16-17 po południu (w dni robocze).

Kurs wymiany w nich odbywa się po oficjalnie podanej wartości.

Znacznie prościej wymienić pieniądze w jednym z licznych kantorów na terenie Bułgarii. Tylko w tym przypadku czyhają na nas pewne niebezpieczeństwa – a są nimi nieuczciwi sprzedawcy i kombinatorzy.

Wakacje w Bułgarii / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Bułgarii

Noclegi

Tanie noclegi w Bułgarii. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!
Wyszukiwarka lotów do Bułgarii

Tanie loty

Tanie loty do Primorska. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.
Opinie o Bułgarii

Opinie turystów

Opinie o Primorsku. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili tam udane wakacje!

Uwaga na oszustwa

Kuszą szyldami z bardzo korzystnym kursem euro do lewa, ale jak już zdecydujemy się na transakcję to okazuje się, że wymieniliśmy pieniądze bardzo niekorzystnie, bo reklama mówiła o sprzedaży euro, a nie jego skupie. Jednak po podpisaniu dowodu sprzedaży, nie można już nic zrobić. Trzeba po prostu przed zakupem zapytać ile dokładnie wynosi kurs euro w stosunku do lewa i ile dokładnie dostaniemy pieniędzy.

Po drugie kantory hotelowe i te ulokowane przy lotnisku zazwyczaj nie mają zbyt korzystnych kursów. Lepiej dokonać wymiany w mieście, byle nie przy samej plaży, bo tam też kursy bywają nie najlepsze. Ważne by dopytać o brak prowizji, lub wybierać kantory z tabliczką – no commission i nie dać się nabrać na napisy 1 euro=1, 49BGN (tzw. czeski błąd), bo kurs jest sztywno ustalony na 1 euro=1,95BGN. No i przede wszystkim nie wymieniać pieniędzy na ulicy, od przypadkowych osób. Stracimy tylko pieniądze – bo albo dostaniemy plik pociętej gazety, albo wyjęte z obiegu stare banknoty, albo po przeliczeniu kurs wymiany okaże się bardzo kiepski.

Czym i jak najlepiej płacić w Bułgarii?

Innym sposobem jest zabranie karty walutowej i wypłacanie pieniędzy z bankomatów, których w Bułgarii nie brakuje. Jednak trzeba pamiętać, że instytucje bankowe nie są charytatywne i za przewalutowanie złotówek na lewy są pobierane opłaty (prowizje). Większość bankomatów też może mieć ograniczenie i wypłacimy z nich jednorazowo nie więcej niż 400 lewa. Także karty debetowe i kredytowe (typu Visa czy American Express) są powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym w Bułgarii, jednak nie wszędzie i nie za wszystko nimi zapłacimy.

Waluta Bułgarii
Waluta Bułgarii, Lewa – Sprawdź aktualny kurs BGN w kantorze / Czym płacić w Bułgarii?

Jak wygląda Bułgarski lew?

Poniżej banknoty bułarskie:

Leave a Comment