Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lew (1BGN). Używa się jej od 1881 roku. Jeden lew dzieli się na sto stotinek (1BGN=100 stotinek).
Jeśli chodzi o banknoty to w Bułgarii są one emitowane w nominałach: 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewa, a monety są wybite o wartościach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinki.
Jest również moneta o wartości 1 lewa.
Tekst na banknotach i monetach jest pisany cyrlicą, jednak ich wartość liczbowa jest normalnie widoczna.
Aktualny kurs bułarskiego lewa (BGN)
Aktualny kurs wymiany bułgarskiego lewa w stosunku do złotego i innych walut
Kurs lewa w stosunku do naszej waluty obecnie wynosi 1 BGN=2,19 złotego. Co ciekawe kurs bułgarskiego lewa jest niezmienny w stosunku do unijnej waluty euro, czyli jest z nim sztywno powiązany i wynosi 1 euro=1.95583 BGN. Zostało to odgórnie narzucone przez państwo, by ograniczyć walutowe przekręty. Po drugie Bułgaria dąży do przyjęcia euro w swoim kraju, jako oficjalnego środka płatniczego. W poprzednich latach ten sam motyw działał z wykorzystaniem niemieckiej marki.

Porównaj ceny i oferty biur podróży:
Jaką walutę zabrać na wakacje do Bułgarii?
Po pierwsze może być problem z kupnem lewa u nas w kraju, szczególnie jeśli chcemy to zrobić poza sezonem wyjazdowym. Po drugie ze względu na ustalony i niezmienny kurs euro w stosunku do bułgarskiej waluty, opłaca się zabrać na wakacje właśnie unijną walutę.
Potem na miejscu wymienimy potrzebne nam pieniądze.
Co ważne!
O ile czasem ceny w Bułgarii są podane w euro, o tyle sprzedawca zobowiązany prawem, musi przyjąć płatność w lewach czy to za pamiątki z Bułgarii czy inne towary.
Ale z przestrzeganiem tej zasady różnie bywa, jednak trzeba się wówczas liczyć z tym, że kurs będzie zaokrąglony na korzyść sprzedającego.
W Bułgarii bez problemu wymienimy także dolary amerykańskie czy brytyjskie funty.
Jednak przy wymianie należy bardzo uważać, chyba że zrobimy to w banku. Wówczas musimy pamiętać jedynie o tym, by zabrać ze sobą dokument tożsamości. Banki w Bułgarii są czynne mniej więcej od rana 8-9, do 16-17 po południu (w dni robocze).
Kurs wymiany w nich odbywa się po oficjalnie podanej wartości.
Znacznie prościej wymienić pieniądze w jednym z licznych kantorów na terenie Bułgarii. Tylko w tym przypadku czyhają na nas pewne niebezpieczeństwa – a są nimi nieuczciwi sprzedawcy i kombinatorzy.
Wakacje w Bułgarii / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Noclegi

Tanie loty

Opinie turystów
Uwaga na oszustwa
Kuszą szyldami z bardzo korzystnym kursem euro do lewa, ale jak już zdecydujemy się na transakcję to okazuje się, że wymieniliśmy pieniądze bardzo niekorzystnie, bo reklama mówiła o sprzedaży euro, a nie jego skupie. Jednak po podpisaniu dowodu sprzedaży, nie można już nic zrobić. Trzeba po prostu przed zakupem zapytać ile dokładnie wynosi kurs euro w stosunku do lewa i ile dokładnie dostaniemy pieniędzy.
Po drugie kantory hotelowe i te ulokowane przy lotnisku zazwyczaj nie mają zbyt korzystnych kursów. Lepiej dokonać wymiany w mieście, byle nie przy samej plaży, bo tam też kursy bywają nie najlepsze. Ważne by dopytać o brak prowizji, lub wybierać kantory z tabliczką – no commission i nie dać się nabrać na napisy 1 euro=1, 49BGN (tzw. czeski błąd), bo kurs jest sztywno ustalony na 1 euro=1,95BGN. No i przede wszystkim nie wymieniać pieniędzy na ulicy, od przypadkowych osób. Stracimy tylko pieniądze – bo albo dostaniemy plik pociętej gazety, albo wyjęte z obiegu stare banknoty, albo po przeliczeniu kurs wymiany okaże się bardzo kiepski.
Czym i jak najlepiej płacić w Bułgarii?
Innym sposobem jest zabranie karty walutowej i wypłacanie pieniędzy z bankomatów, których w Bułgarii nie brakuje. Jednak trzeba pamiętać, że instytucje bankowe nie są charytatywne i za przewalutowanie złotówek na lewy są pobierane opłaty (prowizje). Większość bankomatów też może mieć ograniczenie i wypłacimy z nich jednorazowo nie więcej niż 400 lewa. Także karty debetowe i kredytowe (typu Visa czy American Express) są powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym w Bułgarii, jednak nie wszędzie i nie za wszystko nimi zapłacimy.

Jak wygląda Bułgarski lew?
Poniżej banknoty bułarskie: