Druk 3D w turystyce

Druk 3D w turystyce wydaje się pieśnią przyszłości, a tymczasem już teraz, na naszych oczach, zachodzą istotne zmiany. Produkty otrzymane dzięki drukarkom 3D pojawiają się w każdej dziedzinie naszego życia, choć jeszcze dość nieśmiało. Szacuje się jednak, że w ciągu kilkudziesięciu lat staje się zupełnie normalną, powszechnie stosowaną technologią.

Czy wiedzieliście, że być może na jakiś czas nie będziemy musieli w podróż zabierać bagaży? Zamiast tego wyślemy do hotelu plik z projektami i nasze rzeczy już będą na nas czekać. To na razie piękna, futurystyczna wizja, jednak warto wiedzieć, że już teraz druk 3D w turystyce jest coraz częściej wykorzystywany. W jaki sposób? Jak wpływa on na nasze podróże? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, w którym znajdziecie szersze wyjaśnienie i więcej ciekawostek.

Czym jest druk 3D w turystyce

Nasze rozważania zaczniemy od krótkiego wyjaśnienia, co oznacza druk 3D w turystyce i innych dziedzinach naszego życia. Jak w ogóle działa ta technologia? Jest to niemal dosłownie tworzenie czegoś z niczego. To znaczy, oczywiście do wykorzystania druku 3D w turystyce czy jakimkolwiek innym obszarze, potrzebujemy filamentu termoplastycznego, czyli tworzywa, które topi się pod wpływem temperatury i zastyga po ostudzeniu, lub też żywicy utwardzalnej światłem UV lub laserem.

Druk 3D w turystyce
Druk 3D w turystyce

Jednak i tak w praktyce druk 3D w turystyce oraz pozostałych dziedzinach codzienności zachwyca i fascynuje. Standardowa drukarka buduje zaprojektowany w specjalnym programie przedmiot od podstaw. Nakłada na siebie odpowiednią porcję filamentu, warstwa po warstwie, tworząc pożądany przez nas kształt, a następnie studzi całość i czyni ją gotową do użytku.

Zobacz też: Wakacje w Bułgarii z biurem podróży / Jakie biuro podróży wybrać? Które będzie najlepsze do Bułgarii?

Rodzaje druku 3D w turystyce

Tematyka, jaką jest druk 3D w turystyce, okazuje się bardzo szeroka i obejmuje całkiem sporo różnych zagadnień. My postanowiliśmy wyłonić najprostszy podział i wyróżnić druk:

 • Przemysłowy – na dużą skalę. Wykorzystywane do niego drukarki 3D należą do przedsiębiorców, najczęściej korporacji, cechują się sporymi rozmiarami, ale też ogromnymi możliwościami. Są w stanie przetwarzać różne materiały, również te niedostępne na detalicznym rynku. Jeśli zależy nam, by skorzystać z tej opcji, musimy przygotować sobie spory budżet i skorzystać z profesjonalnych usług druku 3D.
 • Domowy – odbywa się na drukarkach desktopowych. Każdy z nas może je zakupić, wydając od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Obiekty, które można na nich drukować, są stosunkowo niewielkie, a liczba filamentów ograniczona z powodu mniejszej temperatury głowicy drukującej i stołu. Mimo wszystko, i tak można na nich wydrukować całkiem sporo przydatnych rzeczy.

Jak wykorzystuje się druk 3D w turystyce?

Przechodzimy do konkretów. Co konkretnie można wydrukować na drukarce 3D z perspektywy turysty? Podzieliliśmy nasze propozycje na kilka kategorii. Należą do nich:

 1. Transport,
 2. Odzież,
 3. Budownictwo,
 4. Fotografia,
 5. Praktyczne drobiazgi.

Druk 3D w turystyce a transport

Przemysłowy druk 3D w turystyce wykorzystuje się całkiem szeroko, i może nawet nie mamy o tym pojęcia. Skoro podróżujemy, to zapewne wybieramy jakiś środek transportu. Na duże odległości najpopularniejszym jest oczywiście samolot. Okazuje się, że przemysł lotniczy czerpie garściami z dobrodziejstw druku 3D, tworząc części do samolotów.

Sprawdź także: noclegi w Bułgarii: Hotele, apartamenty, campingi i kwatery

Budzi to Wasze obawy? Zupełnie niepotrzebnie. Druk 3D w turystyce sprawdza się w tym aspekcie doskonale i wcale nie zwiększa prawdopodobieństwa awarii czy wypadku samolotu. Wręcz przeciwnie, części do samolotu wykonane dzięki drukarkom 3D mogą być wytrzymalsze, a do tego stanowczo lżejsze od standardowych. Nie muszą być też spawane, można je wykonać w całości. W ten sposób wydrukowano między innymi dziesiątki tysięcy dysz paliwowo-chromowo-kobaltowych.

Odzież a druk 3D w turystyce

Turystyka to nie tylko leżenie na plaży i opalanie się oraz relaksujące kąpiele w morzu. Często podczas wyjazdu czeka nas intensywna aktywność fizyczna, na przykład długie wędrówki piesze czy wycieczki rowerowe. W takim przypadku świetnie sprawdzi się druk 3D w turystyce. Coraz więcej producentów odzieży decyduje się na wykorzystanie tej technologii w swoich produktach z linii sportowej.

Jak połączyć odzież sportową, druk 3D i turystykę? Na przykład kupując wytrzymałe, a zarazem lekkie buty sportowe z drukarki 3D. Z pewnością sprawdzą się nawet podczas wymagających wypraw. Dzięki wysokiej jakości materiałów są trwałe, oddychające, dobrze dopasowane do stopy, a przy tym niezwykle lekkie. Nawet wysokie buty za kostkę, których potrzebujemy w górach czy na terenach, gdzie w roślinności kryją się groźne węże i owady, nie będą nam ciążyć ani powodować nadmiernego pocenia się stopy. Również odzież termiczna często produkowana jest za pomocą specjalnych drukarek 3D.

Jak wykorzystać druk 3D w turystyce
Jak wykorzystać druk 3D w turystyce?

Budownictwo a druk 3D w turystyce

Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej odległego od turystyki, niż wykorzystanie druku 3D w turystyce. Chodzi nam w końcu o to, by stale się przemieszczać, a nie osiadać w drukowanym budynku. Nic bardziej mylnego! Druk 3D w turystyce do budowania wykorzystujemy nie my, ale właściciele hoteli. Znacznie przyspiesza to inwestycję i czyni ją tańszą. Na specjalnych drukarkach tworzone są betonowe ściany, drzwi, a nawet okna.

Na świecie są już hotele zbudowane z pomocą tego procesu lub posiadające wyposażenie z drukarki 3D. Niektóre oferują także możliwość wydrukowania własnych projektów jako swego rodzaju atrakcję turystyczną.

Może Cię zainteresować: Sozopol: Pogoda, plaże, zabytki i atrakcje turystyczne

Druk 3D w turystyce a fotografia

Po co podróżujemy? By nabyć doświadczenie, zdobyć cudowne wspomnienia, ale także pamiątki! Jedną z naszych ulubionych są zdjęcia z przeróżnych zakątków świata, dlatego właśnie podróże wiążemy nieodłącznie z fotografią. Druk 3D w turystyce sprawdza się i tutaj. Nawet dzięki domowej drukarce możemy doposażyć nasz aparat w nowe, przydatne w podróży akcesoria. Mamy tu na myśli dyfuzory do lamp błyskowych, etui na aparat, a także uchwyty. Wykonane z odpowiednich materiałów, sprawiają, że nasz aparat jest bezpieczniejszy i wygodniej się go trzyma

Drobiazgi oraz druk 3D w turystyce

Mała rzecz, a cieszy – chciałoby się powiedzieć. Sporo jest drobiazgów, które niby wydają się niepozorne i szkoda by nam było pieniędzy, by je kupić, ale realnie poprawiają komfort podróży. Z pomocą przychodzi druk 3D w turystyce, gdyż przy odrobinie umiejętności lub wiedzy, gdzie szukać odpowiednich projektów, możemy stworzyć je sami.

Chodzi nam o takie akcesoria, jak na przykład:

 • Organizer na karty pamięci do aparatu,
 • Wielorazowe kubki ze słomką, ułatwiające picie w podróży i dbające o środowisko,
 • Uchwyty i mocowania do toreb oraz bagaży w samochodzie,
 • Klipsy do zamknięcia torebek z żywnością i innymi drobiazgami,
 • Karabińczyki i drobne elementy sprzętu turystycznego, plecaka, namiotu i tak dalej.
Rodzaje druku 3D w turystyce
Rodzaje druku 3D w turystyce

Druk 3D w turystyce – podsumowanie

Jesteśmy ciekawi Waszych opinii o druku 3D w turystyce. Czy mieliście świadomość, że jest on tak powszechnie i szeroko wykorzystywany? A może podzielicie się z nami Waszymi pomysłami na zastosowania druku 3D w podróży? Czekamy na komentarze!

Leave a Comment