Dojazd własnym samochodem do Bułgarii. Trasa, winiety, mapa

Wakacje w Bułgarii już od kilku ładnych sezonów święcą triumf popularności wśród naszych rodaków. Wczasy są rezerwowane z wyprzedzeniem nie tylko w biurach podróży, ale także organizowane na własną rękę. Z tego też tytułu wiele osób do Bułgarii podróżuje własnym samochodem.

I tym właśnie tematem zajmiemy się w tym artykule.

Droga samochodem do Bułgarii to długa trasa, nie ma się co oszukiwać – jest co najmniej dwa razy dłuższa niż na przykład trasa do Chorwacji. Wszystko oczywiście zależy też od tego z jakiego miasta w Polsce startujemy ale tak czy owak krótko i szybko nie będzie.

Przejazd z Polski na wybrzeże Morza Czarnego może zająć średnio około 20 godzin…

Jest to więc temat dla wytrwałych.

O wiele łatwiejszą alternatywą jest wybór wakacji w Bułgarii w modelu last minute lub all inclusive z lotem samolotem.

Szczegóły po kliknięciu w banery poniżej.

Wakacje samochodem w Bułgarii
Promocje na wczasy i wakacje w Bułgarii
Porównaj ceny i oferty biur podróży:

Jednak aby podróż z Polski do Bułgarii nie była tak nużąca trasę tą można podzielić na odcinki i etapy. Warto zaaranżować po drodze nocleg w jednym z krajów przez, które będziemy przejeżdżać. Jest w nich także wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia. Tak więc trasa z Polski do Bułgarii może mieć także swoje zalety.

Przechodząc do konkretów:

Samochodem do Bułgarii
Samochodem do Bułgarii / Która trasa będzie najszybsza a która najkrótsza?

Jakie dokumenty są potrzebne do wjazdu samochodem do Bułgarii?

Oczywiście aby wjechać do Bułgarii należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty. To podstawa!

Ważną informacją dla polskich kierowców wybierających się w wakacyjną podróż samochodem do Bułgarii jest fakt iż jest tam honorowane nasze, polskie prawo jazdy. Inna istotna informacja jest taka, że zielona karta nie jest obowiązkowa.

W Bułgarii drogi są płatne więc obowiązkowo trzeba wykupić winietę. Taka tygodniowa winieta w Bułgarii dla normalnego samochodu osobowego to koszt 8 euro.

Wakacje w Bułgarii / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Bułgarii

Noclegi

Tanie noclegi w Bułgarii. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!
Wyszukiwarka lotów do Bułgarii

Tanie loty

Tanie loty do Bułgarii. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.
Opinie o wyjeździe własnym samochodem do Bułgarii

Opinie turystów

Opinie o Bułgarii. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili tam swoje udane wakacje!

Gdzie kupić winiety w Bułgarii?

Winiety w Bułgarii kupimy przede wszystkim w punktach granicznych, urzędach pocztowych, sieciach handlowych czy praktycznie na wszystkich stacjach benzynowych.

Jakie dokumenty są nam potrzebne aby bez problemu przekraczać kolejne granice w drodze do Bułgarii?

Mimo iż ani Bułgaria, ani Rumunia, ani Serbia nie są w strefie Schengen, to do przejazdu przez te kraje wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport.

Trzeba pamiętać jednak o tym, że podróżując w samochodzie bez jego faktycznego właściciela, trzeba mieć notarialnie potwierdzone pismo pożyczenia pojazdu. Do tego przetłumaczone najlepiej na język bułgarski lub niemiecki, francuski czy angielski.

Wracając do tematu podróżowania samochodem po Bułgarii.

Oprócz winiety ważnego dowodu osobistego i paszportu będziemy potrzebować oczywiście także:

 1. prawo jazdy,
 2. dowód rejestracyjny wraz z aktualnymi badaniami technicznymi,
 3. ubezpieczenie OC
 4. karta EKUZ

Samochodem do Bułgarii czyli najpopularniejsze trasy

Zasadniczo są dwie najpopularniejsze drogi, które najczęściej wybierają nasi rodacy wybierający się nad Morze Czarne własnym samochodem.

Jedna z nich wiedzie przez Rumunię, druga przez Serbię.

Jeszcze jedna dodatkowa opcja dla mieszkańców wschodnich krańców naszego kraju, którzy mogą wybrać drogę prowadzącą przez Ukrainę.

A teraz konkrety:

Trasa z Polski do Bułgarii przez Rumunię (Polska-Słowacja-Węgry-Rumunia-Bułgaria)

Wybierając się z Polski do Bułgarii własnym samochodem możemy wybrać trasę przez Rumunię. W tym wariancie kierujemy się do naszej południowej granicy na Poprad, dalej do Koszyc, Milhostu, Miszkolc aż do zjazdu na Debreczyn.

Kolejno do Berettyoujfalu, Oradea do Les i następnie do Bocsig oraz do Soimus, stamtąd zjazdem do Vanatorii Mici i dalej do Giurgiu, aż do przejścia w Ruse, gdzie trzeba przejechać przez płatny most (ok. 3 euro za auto).

To bardzo popularne przejście graniczne w Bułgarii i w sezonie mogą być tu kolejki.

Z Ruse możemy jechać do Słonecznego Brzegu (zobacz więcej informacji na temat dojazdu samochodem do Słonecznego Brzegu), kierując się na Razgrad, Szumen i dalej na Kamchia i Ruen. Łącznie to prawie 250 km, które powinnyśmy przejechać w 3 i pół godziny.

Z kolei trasa do Burgas, wygląda tak że podobnie kierujemy się na Razgrad, Szumen i Kamchia, a dalej do Ajtos. Droga ta to 240 km i podobnie powinna nam zając gdzieś około 3,5 h.

A tak wygląda w szczegółach trasa z Polski do Bułgarii przez Słowację, Węgry i Rumunię:

A teraz trasa przez Serbię:

Trasa z Polski do Bułgarii przez Serbię (Polska-Słowacja-Węgry-Serbia-Bułgaria)

Podobnie jak przy trasie biegnącej przez Rumunię, musimy dotrzeć do naszej południowej granicy i kierować swoje auto na Poprad i Koszyce, dalej tak samo na Milhost i do Miszkolca.

Potem jedziemy obwodnicą Budapesztu na Kecskemet do Horgos. Od przejścia w Serbii trzymamy się trasy A1, by ominąć Belgrad.

Dalej jedziemy w kierunku Nisz, Okręgu Pirockiego aż do Gradiny i Kałotiny.

Z Kałotiny możemy jechać do Słonecznego Brzegu przez stolicę – Sofię, dalej na Płowdiw i do Burgas, z którego dotrzemy na miejsce.

Trasa ta liczy 450 km i zajmie nam około 5 godzin.

Z kolei jeśli jedziemy do Warny, to podobnie kierujemy się na Sofię, potem na Wielkie Tyrnowo i Szumen. Droga ta liczy 500 kilometrów i może nam zająć z sześć godzin.

Tak ta trasa wygląda w szczegółach:

Wspominaliśmy też o trasie przez Ukrainę, która jest mniej popularna.

Trasa z Polski do Bułgarii przez Ukrainę (Polska-Ukraina-Rumunia-Bułgaria)

Wybierając drogę przez Ukrainę kierujemy się najpierw na Lwów, dalej na Czerniowce, do granicy z Rumunią w Porubnem. Dalej do Suczawy, na Bukareszt, gdzie będziemy jechać już do przejścia granicznego w Ruse.

Co warto zwiedzić po drodze do Bułgarii

Droga z Polski do Bułgarii przez Rumunię, na pewno będzie bardziej malownicza i chyba najbardziej popularna, jednak stan dróg tu nie jest najbardziej satysfakcjonujący.

Jeszcze.

Po drodze warto zwiedzić Park Narodowy Hortobagy i kanion Cheile Turzii.

Jeśli kogoś interesuje trasa uwzględniająca lepszy stan dróg to polecamy trasę przez Serbię. Znacznie przyspiesza to całą podróż.

Natomiast podróżując przez Ukrainę, owszem w kilometrówce wychodzi nam bliższa odległość, ale trzeba liczyć się z postojem na ukraińskiej granicy oraz niezbyt dobrym stanem dróg w tym kraju.

Oprócz tego trzeba kupić winiety w poszczególnych krajach przelotowych – na Węgrzech, w Rumuni, no i na Słowacji. Koszt to niecałe 3000HUF na Węgrzech (10dni), 3 euro na tydzień w Rumunii oraz 10 euro za 10 dni na Słowacji. W Serbii także trzeba uiścić zapłatę za przejazd autostradami, ale na miejscu płaci się gotówką za poszczególny odcinek.

Zanim wybierzecie się w podróż do Bułgarii warto zapoznać się z informacjami w serwisie rządowym Polak za granicą naszego MSZ’tu.

Dajcie znać jaką trasę Wy wybraliście, jakie spotkały Was po drodze przygody te miłe i mniej miłe (pomóżmy sobie wzajemnie) z dokumentami, przejściami granicznymi, stacjami benzynowymi, innymi podróżującymi i wszystkim tym co może się okazać przydatne innym, którzy do Bułgarii wybierają się samochodem.

Z naszej strony życzymy Wam udanego urlopu i odpoczynku na wakacjach w Bułgarii i oczywiście życzymy szerokiej drogi!

52 thoughts on “Dojazd własnym samochodem do Bułgarii. Trasa, winiety, mapa”

 1. Korci mnie cały czas trasa do Bułgarii przez Rumunię ale nie wiem czy to nie jest czasem zbyt daleka podróż samochodem… :/ Dajcie proszę znać kto z Was jechał i jakie „przygody” miał po drodze.

  Odpowiedz
  • Przejechaliśmy tą trasę kilka razy całą rodziną. Polecam jazdę etapami. My robimy to z dwoma noclegami jest wtedy dużo czasu na podziwianie pięknych widoków. Trasa przez Góry Fogarskie tzw. Trasa Transfogarska zapiera dech w piersiach. Ruiny prawdziwego zamku Drakuli na końcu tej trasy robią ogromne wrażenie, a zwłaszcza że wjeżdża się po słonecznej stronie, a właśnie zjeżdża się po ciemniejszej, wilgotnej i zalesionej stronie. To dopełnia wrażenie przebywania w krainie wampirów :))). Jedyny mankament to Rumuni za kierownicą. Nie ma przesady w określeniu, że trzeba mieć oczy na około głowy, dosłownie. Polecam podróż. Jest co wspominać :)) Szerokiej drogi.
   P.S
   W sierpniu znów jedziemy do Sozopolu :))))

   Odpowiedz
 2. trasa która podaje autor przez rumunie jest beznadziejna ale nie chodzi o sama rumunie tylko trase e79 która trzeba omijac wielkim lukiem inne drogi sa ok ta niestety jest w remoncie juz koło 6 lat

  Odpowiedz
 3. Szczerze podziwiam ludzi, którzy wybierają się autem do Bułgarii. Niestety jest to stosunkowo długa podróż. Chyba, że po drodze zatrzymują się na kilka dni, żeby pozwiedzać i odpocząć w innych krajach i ciekawych miejscowościach. Bo „na raz” taka podróż samochodem to ciężki temat.

  Odpowiedz
  • Nie ma co dramatyzować. Ciężki temat to miało pokolenie żyjąca w PRL-u do Bułgarii jeździli zwykłymi drogami pokonując je maluchami czy zastavami. teraz są gdy są autostrady a większość aut ma klimatyzację i ponad 100koni pod maską

   Odpowiedz
 4. Witam. Jechałem do Bułgarii w 2015 r. przez Rumunię,Piękny kraj, widoki,itd. Nocowałem w Sybin, super nocleg z Booking. Potem do Słonecznego Bregu już tylko kilka godzin. Wracałem na strzała, 2100 km ok. 26 godzin. Ale wspominam miło. W tym roku twż się wybieramy. Może przez Serbię…

  Odpowiedz
  • Witam, chętnie dołączymy, jedziemy pierwszy raz, mamy zakwaterowanie od 12. 08 więc musimy 11.08 wjechać,
   Pozdrawiam
   Dorota

   Odpowiedz
 5. tekst bardzo fajny. my prawdopodobnie (2+2) do Obzoru z Wawy 3/4.08…. myslimy aby w jedna strone przez serbia aby zobaczyc belgrad (tam hotel) a w drodze powrotnej Rumunie moze gory fogarskie i nocleg moze w ordrea przy granicy

  Odpowiedz
 6. Cześć my podjeliśmy dziś decyzję i startujemy 29.07 z Łodzi na Zlote Piaskina dzień dzisiejszy planuje jeden nocleg i przejaz Transfogarską, a w drodze powrotnej jeszcze nie wiem… może transalpine dla odmiany i również nocleg jeszcze nie ustalony.

  Odpowiedz
 7. Witam.jestem już w Bułgarii-Obzor. Nie wybieracie trasy przez Serbię. Straszne korki na granicach Węgry-Serbia i Serbia-Rumunia około 11 godzin straconych. Trasa zajęła mi 38 godz. W tamtym roku jechałem do Słonecznego Brzegu przez Czechy-Słowacja-Wegry-Rumunię(Arad-Deva-Sybin-Giurgiu)Bułgaria-SB trasa zajęła mi 25 godz. Startowałem z okolic Łodzi

  Odpowiedz
 8. Witajcie 🙂
  Ja z rodziną wyjeżdżam 24.08 z Mazur i jedziemy do Złotych Piasków (Hotel Bonita)
  Jak by ktoś w tym samym czasie jechał i chciał się podłączyć zapraszam. wojtekflis@wp.pl
  Jako że jest 2 kierowców to nie robimy noclegu. Ewentualnie w nocy na jakimś parkingu jak już będziemy padnięci samą jazdą.
  Zakwaterowanie mamy 25.08. więc powinniśmy się wyrobić.
  Jedziemy przez Słowację, Węgry, Rumunię.

  Odpowiedz
 9. Hej. My jutro wracamy ze Złotych. ..
  Dla przyjeżdżających tu ostrzeżenie
  Parkujcie tylko w wyznaczonych miejscach lub na parkingu w lesie na dole przy plaży.
  Cena 6 lewa za cały dzień a masz za to święty spokój.
  Tu prawie wszędzie są zakazy zatrzymywania. Centrum oznaczone strefą i później już nie. Po mieście lata holownik co zabiera auta na parking strzeżony. Wykup to 70 lewa i dodatkowo 2 za każdą godzinę parkowania.
  Miłego wypoczynku

  Odpowiedz
 10. Startuję z Lublina 2+2 w poniedziałek 12.08.19 wieczorem . Najprawdopodobniej przez Serbię /w zal.od sytuacji na granicach/. Jeśli ktoś miałby ochotę się podłączyć – zapraszam / jadę 6ty raz/

  Odpowiedz
 11. W niedziele 25.08.19 r wybieram się do Bułgarii mam pytanie odnosnie oplat za drogi i mosty . Czy ktoś jechał w ostatnim czasie i pamięta ile płacił ?

  Odpowiedz
 12. Witam,

  Kilka razy miałem przyjemnośc jechać do Bułgari samochodem. Ostatnio robiłem trasę do w czerwcu 2019r. Z Warszawy przez Słowację, Węgry , Rumunia do Słonecznego Brzegu. Trasa ok żadnych problemów ale zaproponowana droga przez autora artykułu nie wchodzi w grę. W żadnym przypadku nie korzystajcie z trasy E79 z Oradei do Devy. Trasa w remoncie dużo ograniczeń prędkości i polująca Politii, szczególnie na obcokrajowców. Jeśli wybieracie opcje przez Rumunie proponuję po przekroczeniu granicy ze Słowacją kierunek: Koszyce – Miszkolc – Debreczyn – Oradea – Kluż Nepoka -Sebes – Sybin – Pitesti – Obwodnica Bukaresztu do drogi 5 – Giurgiu/Ruse (most płatny) – i jesteście w Bułgarii. Wszędzie winiety można kupić on line już w Polsce na oficjalnych stronach danego operatora w poszczególnych państwach. Nie dajcie się nabierać pośrednikom, oni robią to on line i kasują was po kilkadziesiąt złotych za to co sami zrobicie w 2 minuty. Winiety są elektroniczne, ale warto wydrukować potwierdzenia (szczególnie podczas kontroli w Bułgarii chcą potwierdzenie drukowane). Dalej trzymajcie sie głównych dróg i nie wierzcie w GPS-y. Faktycznie wskazują krótsze drogi ale możecie być zaskoczeni ich stanem. Do Słonecznego Brzegu i Złotych Piasków kierunek Rozgrad – Szumen – Warna. Później drogą 9 na południe do Słonecznego Brzegu lub na północ do Złotych Piasków.Ze Słonecznego Brzegu możecie jechać dalej do Burgas, Sozopola, Primorska czy Carewa. Droga dobra na podjazdach przeważnie podwojone pasy. Alternatywnie (jeśli jedziecie dalej na połódnie) możecie z Szumenu jechać 73 do autostrady A1 do Burgas i dalej drogą 99 wzdłuż wybrzeża aż do tureckiej granicy. Ale odcinkami 73 jest w kiepskim stanie i szkoda zawieszenia. Jeśli macie wybór próbujcie jechać w weekend, kiedy nie jeżdżą samochody ciężarowe. Zarówno Węgry jak i Rumunia będą łatwiejsze do przejechania (szczególnie przejścia graniczne). Na granicy między Węgrami a Rumunią (Arand/Bors) jeśli jest dużo samochodów ciężarowych, policja Węgierska zbiera samochody osobowe i pilotuje taka kolumnę pasem pod prąd, aż do samego przejścia granicznego. Moja ostatnia trasa Warszawa – Słoneczny Brzeg to ok 1800 km jechane na raz – 23 godziny z małą drzemka na postoju w Rumuni przy autostradzie (toaleta, prysznic, i 1,5 godziny odpoczynku). Oczywiście co jakiś czas postój na Toaletę i kanapkę. Kolacje jadłem z przydroznym zajeździe w Rumuni – Pensiune Restaurant ROUTE 60 (można tam wynając tani pokój 2 – osobowy 120 lei).Granice ze Słowacją przekraczałem jadąc drogą 49 (chyba to przejście to Podspady).Samochód osobowy. Zapraszam zainteresowanych do podróży. Trasa dobra, malownicza i bezpieczna. ponad połowa po drogach ekspresowych i autostradach. Pamiętajcie tylko o ograniczeniach prędkości, zwłaszcza w Rumuni. szerokiej drogi.

  Odpowiedz
 13. Witam. 19 lipca rano startuje do Bułgarii przez Rumunię autkiem z Kielc. Nocleg w Sybin w Rumunii. Może jest ktoś chętny i wyjeżdża w tym terminie?

  Odpowiedz
 14. Hejka

  Tez sie wybieram ale w polowie sierpnia, napisz czy nie ma zadnych ograniczen i obostrzen zwiazanych z koronawirusem i jak ta trasa teraz wyglada?

  Odpowiedz

Leave a Comment